Iskandery na Białorusi

Tak jak USA wywierają coraz większą presję na Polskę, analogicznie Rosja wywiera coraz większą presję na Białoruś. Nie wykluczone, że jeszcze w tym roku zobaczymy na Białorusi Iskandery, które wzmocnią potencjał Federacji Rosyjskiej i jeszcze bardziej przyciągną Białoruś w rosyjską strefę wpływów. Pomimo, że Polacy i Białorusini mają pozytywne relacje i w zasadzie obie strony nie mają sobie wzajemnie nic do zarzucenia, to oba państwa znalazły się pod wpływem skonfliktowanych stron.

Oczywiście nikt na Białorusi nie ma wątpliwości, że Iskandery na terytorium naszego sąsiada będą praktycznie w pełni pod kontrolą służb rosyjskich. Polityka izolacji prowadzi niestety do jeszcze większego wypchnięcia Białorusi w strefę wpływów Rosji i służy tak naprawdę Moskwie, a nie Warszawie czy Mińskowi. Trudno wyobrazić sobie bezpośredni konflikt Polski z Białorusią, kiedy obywatele obu państw, w tym żołnierze, żywią do siebie większą sympatię niz np. w stosunku do Niemców czy Ukraińców. Nie dziwi zatem fakt, że Rosja doskonale rozumie te zależności i próbuje w jeszcze większym stopniu naciskać na Mińsk.

Nie ma wątpliwości, że pojawienie się Iskanderów na Białorusi doprowadzi do eskalacji napięcia w regionie Europy Wschodniej.

- Jarosław Narymunt Rożyński,