Kolejne nowe podatki

Jakaś paranoja zawitała wśród członków rządu partii narodowo-socjalistycznej, gdzie najwyższym priorytetem stało się nie bogacenie się obywateli, ale ściąganie jak największej kwoty z podatków. Kolejne deklaracje ściągnięcia jeszcze większej kwoty zaczynają już przypominać zapowiedzi kumulacji w grach totalizatora sportowego. Do jakich standardów życia gospodarczego doszliśmy, gdy minister opowiada o zaglądaniu do cystern przewożonych przez granicę, otwieraniu puszek na granicy, inwigilacji kierowców, przeszukaniach w firmach transportowych i innych tego typu działaniach.

Czasem mam wrażenie, że obudziliśmy się w czasach bliższych latom 20-stym XX wieku niż XXI wieku. Nagonka jaką rząd prowadzi w mediach na przedsiębiorców coraz bardziej przypomina nazistowską retorykę o szmalcownikach z okresu budowy III Rzeszy. Przecież to właśnie mały i średni biznes w głównej mierze nakręca przedsiębiorczość, a nie konglomeraty państwowe, które w większości przypadków po prostu przynoszą straty.

Nic dziwnego zatem, że w Polsce nieustannie rośnie dług publiczny, podczas gdy w Czechach kolejny rok z rzędu odnotowano nadwyżkę. Są w Ostrawie czy w Bratysławie biurowce, gdzie pod jednym adresem jest zarejestrowane kilka tysięcy firm z Polski, tylko i wyłącznie ze względu na różnice w rozliczaniu VAT od paliw przy działalności transportowej. Biznes odpływa z Polski, ale nie stanowi to problemu dla partii, która wyraźnie daje do zrozumienia, że gospodarka ma być oparta o konglomeraty państwowe.

- Jarosław Narymunt Rożyński,