BREXIT

Wszystko wskazuje na to, że kolejne referendum niepodległościowe w Szkocji jest nieukniknione. Informację o tym potwierdziła szefowa szkockiego rządu, pani Nicola Sturgeon, która w jednej z wypowiedzi przyznała, iż referendum jest zaplanowane wstępnie na drugą połowę 2019 roku i trwają rozmowy programowe w tym zakresie. .

Brexit pokazał, że Wielka Brytania nie jest wcale tak spójna w kwestii podejścia do Unii Europejskiej, jak to się do tej pory wydawało. Szkocja czuje się zepchnięta na margines i nie wyobraża sobie funkcjonowania poza strukturami UE. Bedąc jednocześnie częścią Korony Brytyjskiej i Unii Europejskiej, mogła liczyć na znacznie większą autonomię i niezależność od Anglii, niż w nowym układzie gospodarczo-politycznym, w którym de facto skazana jest na "podążanie za Anglią".

Nie sposób również pominąć fakt, że w referendum niepodległościowym w 2014 roku zaledwie 5% głosów zadecydowało o pozostaniu Szkocji w Wielkiej Brytanii. Natomiast w tej chwili praktycznie wszystkie ośrodki analizy zachowań społecznych są zgodne, że Szkocja będzie niedługo niepodległym krajem i nie zgodzi się na pozostanie poza strukturaim Unii Europejskiej. Szkocja zdecydowanie stawia na swoją niezależność od Angli...

- Jarosław Narymunt Rożyński,