Inwigilacja przez JPK

Teoretycznie nowe rozwiązanie fiskusa ma służyć wykrywaniu fikcyjnych transakcji. Jest jednak oczywiste, że jeżeli transakcja jest fikcyjna, to nie ma jej na paragonie, czy w właśnie w jednolitym pliku kontrolnym. W praktyce bowiem, chodzi tutaj przede wszystkim o znalezienie zależności pomiędzy dostawcami i odbiorcami, co umożliwi utworzenie państwowych holdingów przejmujących całe branże.

Początek tego procesu widzimy już jak na dłoni. Nacjonalizacja takich sektorów jak hotelarstwo, turystyka, gry hazardowe, przemysł farmaceutyczny czy wiele innych, to nic innego jak powrót do socjalistycznej gospodarki centralnie sterowanej. Nie mam wątpliwości, w jakim kierunku maszeruje "dobra zmiana". To powrót do PRL w całej okazałości, z dyktaturą jednej partii w każdej dziedzinie życia.

W XXI wieku takie mechanizmy po prostu się nie sprawdzą. Małe firmy albo upadną albo przeniosą się poza granice Polski. Nie dlatego, że mają coś do ukrycia, ale dlatego, że zostaną wyeliminowane właśnie przez państwowe monopole.

- Jarosław Narymunt Rożyński,